Ağ Servisleri Nelerdir ve ağ servisleri türleri nelerdir

0
161

Ağ Servisleri Nelerdir ve ağ servisleri türleri nelerdir

Ağ Servisleri Nelerdir ve ağ servisleri türleri nelerdir

Servis, karşı sistemde çalışan bir süreç olup, ağ kullanıcısına bazı hizmetler sağlar. E- posta ,dosya ve yazıcı paylaşım gibi. Servislere özel port ve soketler ile ulaşılır.Port, sistemdeki  sanal bir posta dilimidir. Her bir servis için ayrı bir port numarası tasarlanır. Kullanıcı bir servise erişmek istediği zaman oturum katmanı bunun için doğru port numarasını sağlamaktan sorumludur. Internet’te standart hale gelmiş bazı servisler vardır. Bunların dışında, firmaların kendilerine özel servisleri de olabilir. Bu bölümde çokça karşılaşılan standart servisler anlatılacaktır. Bu servislerin her birinin kendilerine özgün güvenlik delikleri vardır.

FTP

Internet üzerinden dosya transferi sağlayan bir servistir. File Transfer Protocol (FTP), bu amaçla
kullanılan standart bir protokoldür.Kullandığı port numarası 20,21 dir. Dosya transferinde güvenliğin sağlanabilmesi için, dışarıdaki bir FTP sunucusuna bağlanan kullanıcının yüklediği dosyanın içeriğinin kontrol edilmesi ve yerel FTP sunucuya bağlanan kullanıcıların, sistemin diğer kısımlarına ulaşmalarının engellenmesi gerekmektedir. Web browser üzerinden kullanılan pasif ftp 21 nolu port ile haberleşir. Dosya transferi ile ilgili olarak kullanılan diğer protokoller;

  1. TFTP (Trival File Transfer Protocol)
  2. UUCP (Unix To Unix Copy)
  3. FSP (File Service Protocol)
  4. rpc

DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol)

Ağdaki host lara IP adresi vermek için üç ad yöntem vardır.. Manuel : Kullanıcı manuel olarak herbir host’u konfigüre eder. Otomatik : Bir sunumcu , hostun çalışmaya başlatılması esnasında otomatik olarak Ip adresi verir.
Dinamik : Bir sunucu hostun çalışmaya başlaması sırasında dinamik olarak bir IP havuzundan adres atar.
DHCP otomatik ve dinamik adres atamasını destekler. Ancak dinamik adres atanması, ağ broadcast trafiğini artırması ve sunumcunun devre dışı kalması gibi dezavantajları vardır.

DNS

Domain Name Server (DNS), bilgisayar isimlerini IP adresine dönüştüren servistir. Kullanıcılar doğudan kullanmazlar. SMTP, FTP ve Telnet gibi servisler tarafından kullanılır. Hiyerarşik bir yapısı vardır.

HTTP

HTTP, web tarayıcı ve Web sunumcu arasında haberleşir. Genellikle 80 no’lu portu kullanır. World Wide Web (www) tamamen internet için geliştirilmiş bir servistir. SMTP, FTP, telnet, usenet gibi standart servisleri de kullanarak HHTP servisi üzerine inşa edilmiştir. www, HHTP sunucularının bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. HTTP, kullanıcıların www üzerinde yer alan dosyalara ulaşmasını sağlamaktadır. HHTP protokolü detaylı olarak ele
alınacaktır. www çok fazla servisi içermesi esnek olarak tasarlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Çok
fazla servisi sunabilmesi aynı zamanda, bu servislerin de güvenlik problemlerini taşıması anlamına
gelmektedir.

POP(Post Office Protokolü)

POP tipik olarak bir UNIX shell hesabından posta almak için kullanılır.POP3 ile kullanıcı POP sunumcuya, hem uzaktan görülmesi için posta bırakabilir(online posta) hemde,kendi sistemine postaları alıp görebilir(ofline posta).

IMAP4(Internet Message Access Protocol, version 4)

IMAP POP’nun geliştirilmesiyle elde edilmiştir.POP nin özelliklerini taşırken ilave bazı özellikleri de vardır.

NFS

Bazı protokoller vasıtasıyla başka bilgisayarlar üzerindeki sabit sürücüdeki dosyalara ulaşmak mümkündür. Network File System(NFS), bu tür hizmet verilebilecek bir servistir. Bu servis, kendisine ulaşan bilgisayarlara güvendiğinden herhangi bir kullanıcı tanıma mekanizması kullanmaz. Bu nedenle de güvenlik konusunda dikkatli olmak gerekir. Özellikle internet üzerinden bu servis verilecekse, değişik güvenlik sistemleriyle birlikte kullanılması gerekmektedir. Aynı işlevi yerine getiren başka bir serviste Andrew File System (AFS) dir. Bu servisin kullanıcı
tanıma mekanizması ve eğer isteniyorsa bilgilerin aktarımında şifreleme işlemine imkan vermesi, NFS’e göre avantajlı duruma sokmaktadır.

NNTP(Network News Transfer Protocol)

NNTP haberleri ağ üzerinde dağıtmak amacıyla kullanılır.

SMTP

Simple Mail Transfer Protokol (SMTP), elektronik mektup göndermek ve almak için kullanılan standart bir protokoldür. Elektronik posta en popüler servislerdendir. Bu servisle ilgili güvenlik problemleri bulunmaktadır. Çok karmaşık olmasa da posta yoluyla virüs gelebilmektedir.

SNMP(Simple Network ManagementProtocol)

SNMP, ağ elemanlarını görüntülemek ve denetlemek için kullanılır. Kontrol ve denetleme
istasyonuna SNMP yönetim istasyonu denir. Ağ elemanlarının denetimi için SNMP etmenlerinin
çalışması gerekir.

Telnet, rlogin, rsh

Bu servisler uzak bir sisteme bağlanmayı sağlar. Sisteme doğrudan bağlı bir terminal gibi
çalışmanızı sağlayan bir servistir.
Telnet, uzaktaki sistemlere bağlanma servisi olarak, standart hale gelmiş çok kullanılan bir
protokoldür. Kullanıcıların sisteme bağlanabilmeleri için kullanıcı adı ve parolası istediği için
güvenli sayılabilir. Fakat, sunucu ile istemci arasındaki iletişim açık olarak yapılmaktadır. Hattı dinleyen birisi kullanıcı adı ve parolası başta olmak üzere ne tür işlemler gerçekleştirildiğini gözleyebilir. Bu güvenlik açısından büyük bir problemdir.
rlogin ve rsh uzak sistemlere erişim ve komut yürütme işlemlerini sağlayacak diğer servislerdir.
Güvenlik önemli olduğunda internet üzerinden bu servislerin kullanımı oldukça zordur.

Usenet News

SMTP bire bir ya da birden çoğa haberleşme sunarken, usenet news çokça çok bir haberleşme ortamını sağlayan bir servistir. Haber gruplarından yararlanmak için kullanılır. Haber grupları, sayıları çok fazla olan kullanıcıların, her kullanıcının yazdığı mektubu birlikte okuyabilmeyi sağlayan bir servistir. Bu servisle ilgili olarak karşılaşılabilecek güvenlik sorunları, elektronik posta için geçerli olanlar burada da geçerlidir.

Bilgi tabanlı diğer servisler

Internet üzerinde bilgi temelli olan www dışındaki diğer servisler arasında şunlar da sayılabilir.
-Gopher
-WAIS
-Archie
Gopher, karakter tabanlı ve menüler şeklinde dizayn edilmiş, internet üzerinde bilgi araştırmasına yardım eden bir servistir. Wide Area Information Service (WAIS), kullanıcının vereceği anahtar kelimeleri kullanarak internet üzerinde sorgulama yapan ve bu anahtar kelimelerin bulunduğu sayfaları kullanıcıya bir liste olarak sunan servistir. Archi, verilen bir dosya veya dizin adını, genel kullanıma açık ftp sunucularında arayan bir servistir. Özel istemci Archie programlarının yanında bu servisten yararlanmak için Telnet veya
elektronik posta da kullanılabilir.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.