WEP WPA WPA2 Wifi şifrelemeleri nedir ve farkları nelerdir

0
288

WEP WPA WPA2 Wifi şifrelemeleri nedir ve farkları nelerdir

WEP WPA WPA2 Wifi şifrelemeleri nedir ve farkları nelerdir
WEP WPA WPA2 Wifi şifrelemeleri nedir ve farkları nelerdir

WEP, Açık anahtar (şifre) kullanan modeldir. Kablosuz agların güvenligini saglamak için kullanılır. Geliştirilmesine ragmen çok büyük açıkları bulunmaktadır. Açık anahtarı(şifre) bulmak kolaydır.

WPA/WPA2, Yine açık bulunan ancak WEP’ e göre çok daha güçlü bir şifre yapısına sahiptir.

WPA (Wi-Fi Protected Access- Wi-Fi Korumalı Erişim) 

WPA kablosuz aglar için geliştirilmiş bir şifreleme standardıdır. Bu standart daha önceki WEP (Wired Equivalent Privacy- Kabloya Eş Güvenlik) sisteminin yetersizligine karşılık geliştirilmiştir. WPA, veri şifreleme ve kullanıcı kimlik denetimi alanlarında bilgi güvenligi sunmaktadır. WPA, veri şifreleme işlemini geliştirmek için bu konuda yeni bir yöntem sunarak şifreleme anahtarlarını otomatik olarak dagıtır. Bir bit veri bile şifreleme

anahtarlarıyla korunur. Bu çözüm aynı zamanda, veri üzerinde bütünsel bir kontrol yaparak, verileri ele geçirmek isteyen kişilerin bilgileri degiştirmesini engeller. WPA, kurumsal kullanıcıların korunması için, ag üzerindeki her bir kullanıcıya kimlik denetimi uygularken, bu kullanıcıları veri hırsızlıgı amacıyla düzenlenmiş aglara geçişini de engeller. WPA, IEEE 802.11i taslak standardının bir altkümesidir. 802.1x EAP (Extensible Authentication Protocol- Genişletilebilir Kimlik Dogrulama Protokolü) ile Degişken Anahtar Dagıtım (Dynamic Key Distribution) şekillerini Michael dogrultusunda birleştirmiştir .

WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2)

WPA2, WPA’nın devamı niteliginde kablosuz aglar için geliştirilmiş bir güvenlik metodudur. IEEE 802.11.x standardına dayanır. WPA2 girişimciye ve müşteriye sadece yetkili kişilerin aglara girebilmesi konusunda büyük bir güven vermektedir. WPA2’nin iki sürümü mevcuttur: WPA2-Personal (kişisel) ve WPA2-Enterprise (girişimci). WPA2-Personal yetkisiz kişilerin aglara girişini bir kurulum şifresi kullanarak engellemeyi amaçlar. WPA2-Enterprise ise ag kullanıcılarını bir sunucu yardımıyla denetler (Cache ve Liu, 2007).

WPA-WPA2 Personal, WPA ve WPA2 kişisel sürümü ev ve küçük ofisler gibi kimlik dogrulama sunucuları olmayan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Kimlik dogrulama için IEEE 802.1X yerine önceden paylaşımlı bir şifre kullanır. WPA-WPA2 kişisel sürümü WPA- WPA2 Enterprise sürümü ile aynı şifreleme yöntemlerini kullanır. WPA , TKIP yoluyla WPA2 ise AES yoluyla kullanıcı, oturum, paket başına şifrelemeyi destekler.

WPA-WPA2 Enterprise, WPA, WPA2 personal ile aynı şifreleme özelliklerini desteklemektedir.

WPA-WPA2 ile ağ saldırılarından korunma

WPA ve WPA2 kablosuz agı korsan saldırılara, zayıf şifrelere, kullanıcılarla ilgili saldırılara karşı korur. WPA, WEP’in hatalı şifreleme anahtarından kaynaklanan zayıflıkları belirler. WPA ve WPA2 ile birlikte TKIP ve AES şifrelemeleri geliştirildigi için saldırılar ve saldırılardan etkilenme olasılıgı en aza indirgenmektedir.

RADIUS, Baglantı kuran istemci (client) bir bilet (ticket) sistemi ile kablosuz aga baglanır. Ortak bir server oldugundan dogru implemantasyonda gayet güvenli bir kablosuz ag deneyimi saglayabilir. Ancak ev kullanıcıları ya da küçük organizasyonlar için çok kullanışsızdır. RADIUS-WPA ise aynı sistemin WPA desteklisidir.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.