Ajax Control Toolkit Nedir?

0
4261

Ajax Control Toolkit Nedir?

Asynchronous Javascript and XML sözcüklerinin kısaltması olan AJAX, açılımından da anlaşılacağı üzere Javascript ve XML kullanarak etkileşimli web sayfaları yaratmak için kullanılan bir web programlama tekniğidir. AJAX ile sayfamızı geri yüklemeden kullanıcıya görünür değişiklikler sunarız.Başka bir ifadeyle, AJAX ile küçük bir değişiklik için sayfayı tamamen baştan güncelleme derdinden kurtuluruz. Bu da bize daha hızlı ve kullanılabilir web sayfaları yapmaya imkan sağlar. Kısaca AJAX yeni bir programlama dili değil, daha hızlı daha iyi ve daha interaktif web sayfaları geliştirmek için kullanılan bir tekniktir. Somut olarak bir örnek vermek gerekirse, bu siteye girdiğinizde sol tarafta gördüğünüz menu AJAX tekniği kullanılarak yapılmış bir accordion menudur.

AJAX hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra asıl konumuz olan ASP.NET AJAX Control Toolkit nedir ona bakalım.AJAX Control Toolkit ASP.NET ile geliştirdiğimiz projelerde herhangi bir javascript kodu yazmadan AJAX tekniğini uygulamamızı sağlayan açık-kaynak kodlu bir projedir. Microsoft tarafından geliştirilmemiştir fakat Microsoft’un destek verdiği bir projedir. Kurulumu oldukça basit olan AJAX Control Toolkit, buradan indirilebilir. Bilgisayarımıza indirdikten sonra, Visual Studio toolbox panelimizde herhangi bir yere sağ tıklayıp açılan kutucuktan add tab diyerek yeni bir tab oluşturuyoruz ve bir isim veriyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz ‘tab’ ın içerisinde sağ yıklayıp choose item’ a tıkladığımızda bir pencere açılır ve o pencereden namespace’i Ajax control toolkit olanları seçip ‘ok’ butonuna bastığımızda otomatik olarak toolbox’umuza kontrollerin geldiğini görürüz. Ayrıntılı kurulumu birçok sitede mevcut. Gereksiz tekrar yapmamak için burada kısaca anlattım.

AJAX Control Toolkit içerisindeki kontrollere baktığımızda, eylül 2009 tarihinde duyurulan Version 3.0.30930 Control Toolkit te Seadragon ve AsyncFileUpload adlı iki kontrol eklenmesi ile toplam 30’ un üstünde kontrol bulunmaktadır. Birçoğunu yukarıdaki resimde görüyoruz. Eylül 2009 tarihli bu sürüm yalnızca Visual Studio 2008 ile birlikte .NET Framework 3.5 kullanan geliştiriciler içindir. Visual Studio 2005 kullanan geliştiriciler AJAX Control Toolkit in daha önceki sürümlerini kullanmalıdır.
AJAX örneklerini birçok yerde görebiliriz. Somut örnekler vermek gerekirse, hepimizin bildiği gibi Google arama motorunda aramak istediğimiz sözcüğün daha ilk harfini textbox a girdiğimizde olası sonuçlar listeleniyor. Bunu AJAX Control Toolkit içerisindeki AutoComplete kontrolüne örnek verebiliriz. Bir başka örnek olarak Youtube’ da izlediğimiz videolara, videonun altında bulunan yıldızlarla oy verebiliriz. Bu özelliği ise AJAX Control Toolkit içindeki Rating kontrolüne örnek verebiliriz. Bunlar gibi internet sitelerinde gördüğümüz birçok kullanışlı özelliği AJAX Control Toolkit i kullanarak oluşturabiliriz.
Gelelim AJAX Control Toolkit kontrollerinin kullanımına. Bir AJAX Control Toolkit kontrolünün çalışması tıpkı normal bir ASP.NET kontrolünün çalışması gibidir. Kontrolü toolbox’dan sürükle bırak yaparak sayfamıza ekleriz. Dizayn veya kod tarafı olması farketmez. Yalnız sayfamızda ajax kullanacağımız için diğer kontrollerimizi eklemeden önce ScriptManager kontrolünü eklemeliyiz. Örnek olarak PasswordStrength kontrolümüzün nasıl kullanıldığına bakalım. PasswordStrength kontrolü birçok sitede kullanılan, üye kaydı yapılırken textbox’a girilen şifrenin ne kadar güçlü bir şifre olduğunu kontrol eden ajax kontrolüdür. Peki, sayfamıza nasıl ekleriz?
Küçük bir Asp.Net sitesi oluşturup üzerinde görelim nasıl kullanıldığını.Öncelikle gördüğünüz gibi ScriptManager kontrolünü ekledik. Daha sonra StrengthPassword kontrolünü kullanacağımız bir asp textbox kontrolü ekliyoruz. Son olarak PasswordStrength kontrolümüzü ekliyoruz ve TargetControlID özelliğine eklediğimiz textbox kontrolünün ID değerini yazıyoruz. StrengthPassword kontrolümüzün diğer özellikleri ise:

• MinimumNumericCharacters—Şifremiz için minimum nümerik karakter sayısı
• MinimumSymbolCharacters—Şifremizdeki minimum sembol karakter(harf ve rakamların dışında kalan) sayısı
• PreferredPasswordLength—Şifrenin minimum uzunluğu
• RequiresUpperAndLowerCaseCharacters—Şifremizde büyük/küçük harf duyarlılığı
• StrengthIndicatorType özelliği ise kullanıcıya verilecek bilginin tipini gösterir. Text veya BarIndıcator değerlerini alabilir.

Yazı Zeynep COŞKUN’un Blogundan Alınmıştır.Güzel anlatım olmuş.