Asp.net te Checkboxlist seçili değerleri yakalamak

0
3836

Merhaba Arkadaşlar ,

Bu yazımda size Asp.net te Checkboxlist seçili değerleri yakalamak anlatacağım. Onu anlatmadan önce ilk başta checkboxlist nesnesini tanıyalım.Bu veritabanından doldurularak veya statik olarak değer alabilen ve bu değerleri kutucuklarla seçmeyi sağlayan bir nesnedir.Bu nesne ile çokta seçmeceli sorular veya formlarda bazı alanlar için kullanabiliriz. Baktığımızda bizim en çok yapmak istediğimiz bir liste içinde seçilenleri tek tek kontrol etmeden bulmayı amaçlarız.Burada o amacımızı nasıl gerçekleştirdiğimizi anlatacağım.Yeni proje oluşturduktan sonra forma checkboxlist atalım ve içerisine 4 tane seçim elemanı ekleyelim.Bunları ekledikten sonra kulllanımını görmek için bir label ve bir button sürükleyip forma bırakalım.Bunları yaptıktan sonra button nesnemizin click eventine gelelim.

checlist kullanımı
Asp.net te Checklist seçili değerleri yakalamak

Bunun bir kaç yönteni var fakat ben yöntemlerden birini size foreach ile dönerek seçileni yakalamayı anlatacağım.Bu yöntem diğer yöntemlere göre basit ve iş görür hayat kurtarır.bunu yapmak için kod bloğu aşağıdaki gibidir.


string s="";
protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
foreach (ListItem item in CheckBoxList1.Items)
{
if (item.Selected)
{
s = s +" - "+ item.Text;
}

}
Label1.Text = "Seçili : " + s;
}

bu kod ile yakalama işlemimi yapıyoruz ve s adındaki değişkenimize atıyoruz.Burada liste oluşturup listeyede ekleyebiliriz.

Herkese bol kod yazmalar..

Projenin tamamınına indirmek için ;

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.