Asp.net WebForm Validation Kullanımı Nedir Resimli Anlatımı

0
1530

Asp.net WebForm Validation Kullanımı Nedir Resimli Anlatımı

Validation form da girilecek verinin istenilen formatta girilmesini sağlanmasıdır. Örneğin boş geçilemez,belirli bir değer aralığında , belirli bir biçimde girilmesini sağlamak amacıyla kullanılan form elemanlarıdır. Aslında validationda resimde görüldüğü gibi sürükle bırak ile ekliyoruz fakat çalışınca arka tarafta javascript koduna çevriliyor ve öyle kontrol ediliyor. Bunları adım adım açıklayalım.

CompareValidator=> Bu validatörde sitelerde sıkça karşılaştığımız 2 kutucukta yazan şifrenin veya yazının aynı olup olmadığını kontrol eder. Kısaca 2 değeri karşılaştırma üzerine kurulmuş bir validatördür.

CustomValidator=> Bu validatörde kuralları biz kendi istediğimiz gibi yazarız. ve ne olması gerekiyorsa ona göre çalışır. Burada kontrol ettiğimizde valid mi olduğuna bakar.

RangeValidator=> MinimumValue: Denetleyeceğimiz verinin minimum değerini giriyoruz. MaximumValue: Denetleyeceğimiz verinin maksimum değerini giriyoruz. Type: Bu özellik denetlenecek verinin türünü ayarlamamızı sağlıyor.

RegularExpressionValidator=>Belirli bir kurala göre çalışıyor. Örneğin eposta seçeneğinde gibi @ karakterinden önce ahmet mehmet kullanıcı her değeri girer daha sonra . ya kadar domain ismi ve sonunda domain uzantısı olacak şekilde kontrol yapılabilir.

RequiredFieldValidator=>Bu validatör ile bir alana değer girilmesi gerektiğini boş geçilemez olduğunu kontrol ederiz. Örneğin ad soyad da kişi adını ve soyadını yazmadan geçemesin gibi ekleyebiliriz.

Validatörlerde ortak olarak aşağıdaki özellikler vardır. Bu özellikler;

ControlToValidate: Validatörlerin hangi TextBox veya web kontrolünü kontrol edeceğini buradan ayarlıyoruz.

Error Message: Kullanıcı istediğimiz değer aralığının dışında bir veri girerse göstereceğimiz hata mesajını giriyoruz.

 

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.