Facebook’tan Sahte Profil Araştırması

0
4094

Facebook’tan Sahte Profil Araştırması

Dünyanın en önemli sosyal ağı olan ve yakın zamanda internet ve teknoloji yatırımları ile adından sıklıkla söz ettiren Facebook, yine kendisinden bir açıklama beklenen şirket konumunda. Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan “bug” sorunu, Facebook’un kullanıcı bilgilerine olan merakını da bir kez daha gün yüzüne çıkarmasına neden oldu. E-postalar ve telefon numaralarının bu açıktan sonra ortaya çıkması, dev şirket için sancılı günlerin habercisi olarak algılanmıştı. Ancak yaşanan bu durumdan çok daha sarsıcı bir gerçek daha vardı. Kullanıcı bilgileri açığa çıkan birçok kullanıcı aslında ortaya çıkan bu bilgilerini Facebook ile paylaşmamıştı. Bilgi paylaşılmayan profillerin genel manada “Gölge Profil” olduğu biliniyor. Bu sahte hesaplarda insanların kişisel bilgilerini paylaşmadıklarını hepimiz biliyoruz. Burada önemli olan da haliyle Facebook’un paylaşılmayan bilgilere olan merakı.

Bu profillerin önemli olmasının nedenlerinden bir tanesi reklam veren konumundaki şirketler. Markaların doğru hedef kitlesine ulaşması, nokta atışı şeklinde uygulanan reklamlarla mümkün olmaktadır. Bunun için de kişisel bilgiler oldukça önemli. Çoğu şirket kişisel bilgilerin bulunduğu veri tabanlarını, reklam verenlere bu nedenlerden satıyor. Facebook da öncelikle bu hedef doğrultusunda sahte hesapları da incelemeye alıyor. Kişisel bilgilerinizden, ikinci hatta 3. e-posta hesaplarınıza kadar her şey, derin bir veritabanına kaydediliyor. “Arkadaşlarımı Bul” özelliğinden faydalanan arkadaşlarınız ise telefon rehberinin taranmasına izin vermiş oluyor.

Sadece teknik bir hata nedeniyle ortaya çıkan sorunun Facebook’un başını bu kadar ağrıtacağını kimse beklemiyordu. Konuyla ilgili açıklama beklenirken, dev şirketin henüz bu konuyla ilgili bir değerlendirmesi olmadı. İnternette gizlilik prensibi konusunda çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa bir zaman önce bir protesto düzenlemişti. Konu ile ilgili olarak insanların sürekli olarak izlendiği hissine kapılması ise bu tür olaylardan sonra artış gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Gençler Facebook’taki Yetişkinlerden Twitter’a Kaçıyor başlıklı makalemizde Facebook, Gençler ve PEV Araştırma Merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.