Hızlı Sıralama (Quick Sort) Algoritması

0
4088

Hızlı Sıralama (Quick Sort) Algoritması 

Hızlı sıralama (Quick Sort) algoritmasını kullanarak dizi elemanlarını artan

şekilde sıralamak için gerekli işlem basamakları:

1) İlk olarak sıralanacak diziyi ikiye bölmek için Pivot (karşılaştırma değeri) seçilir. Pivot genellikle verilen dizinin ilk elemanı ya da son elemanı olabilir. Dizide pivottan büyük elemanlar pivotun sağına(üst), pivottan küçük elemanlar ise pivotun soluna (alt) konur. Pivot ise oluşan bu iki kümenin ortasına (orta) yerleşir. Böylece verilen dizi birbirinden bağımsız olarak iki alt diziye ayrılmış olur.

2) Hızlı sıralama algoritması bağımsız bu iki alt dizi (ust ve alt) içerisinde de recursive (özyineleme) olarak çağrılır ve bu diziler kendi içerisinde 1. adım tekrarlanarak ikiye ayrılır. Bu işlemler diziler parçalanamayacak duruma gelinceye kadar tekrarlanır.

Alt Orta Ust
Pivot elemanından küçük elemanlar Pivot elemanı Pivot elemanından büyük elemanlar
Hızlı Sıralama (Quick Sort) Algoritması
Hızlı Sıralama (Quick Sort) Algoritması

1.Sıralanacak dizinin son sayısını (13) pivot (karşılaştırma) elemanı olarak seçtik bu eleman daha sonraki arama ve yer değiştirme işlemlerine tabi olmaz.

2.Sol başta pivot elemanından örneğimizde 13’den büyük olan ilk sayı bulunur ve sağ baştan 13’den küçük ilk sayı bulunur ve bu iki sayı yer değiştirilir.

3.Soldan pivot elemanından büyük ve sağdan pivot elemanından küçük sayılar ortada buluşana kadar 2. Adım tekrarlanır.

4.3.adımda soldan 13’den büyük ve sağdan 13’den küçük sayılar ortada buluştuğu için 13 ile 83 yer değiştirir ve pivotun solundaki alt dizi ve sağındaki üst dizi kendi içinde aynı teknikle sıralanır.

 

Sonraki İçerikAsp.net Dropdownlist Kullanımı
Marmara Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Ticaret Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü Bitirdim. İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği YL ve AÖF İşletme 4.Sınıfta eğitimime Devam etmekteyim. Bilgisayar mühendisi olarak yazılım geliştirme yapıyorum.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.