Ms SQL Nedir ve Resimli Kurulumu anlatımı

0
3987

Ms SQL Nedir ve Resimli Kurulumu anlatımı

Merhaba Arkadaşlar,

Ms Sql kısaca tanımlamak gerekirse adındanda anlaşılacağı üzere Microsoftun veri tabanı çözümüdür.Performans olarak ve fiyat olarak orta ölçekli ve ufak ölçekleri şirketlerin tercih edilen ve kullanılan bir veritabanıdır.Yaygın olarak kullanıldığından dolayı döküman ve kaynak internette bolca bulunabilir.Free olarak express sürümü vardır.

Kullanabileceğimiz Database boyutları her geçen yılki sürümünde artmıştır.

ms sql 2014 – 10 GB

ms sql 2012-2008 R2 -4 GB

ms sql 2008 ve öncesinde ise 2 GB bir veritabanı boyutuna izin verebiliyordu.

Bu temel bilgileri vermişken kuruluma geçelim isterseniz.

indirdiğiniz dosyanın setup dosyasına çift tıklayak açalım.

SQL-Server-2012-Kurulumu-1

Önümüze gelen bu ekrandan dökümanlar ,system configürasyon kontrolü ve upgrade ile ilgili bir menü geliyor.Biz kurulum yapacağımız için Yan menüden Installation seçeneğine tıklayarak kurulum seçeneklerinin olduğu menüye geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-2

Buradan Kurulum , yükseltme ve yüklü olan sql servera özellik eklemek için bir menü önümüze gelir.Yeni kurulum yapacağımız için üst tarafta bulunan New SQL Server stand-alone installation or ad features to an existing installation  Seçeneğini seçerek yeni bir sql server kuracağımızı seçiyoruz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-3

Burada kurulum ile ilgili olarak systemde kurulumun yapılabilmesi için gerekli olarak system ayarlarını kontrol ediyor.Bizim kurulumumuzda tüm gereksinimler uygun olduğu için bir sonraki seçeneklere geçiyoruz.Eğer bir seçenekte hata meydana gelmiş var ise o hatayı düzeltmeden bir sonraki aşamaya geçmeye izin vermiyor.

SQL-Server-2012-Kurulumu-4

Burada Kuracağımız sql serverin Specify a free edition kısmında: Normal sürümü yada seçeneklerde bulunan express seçeneği bulunmaktadır.Biz evaluation seçeneğini seçip aşağıda bulunan Enter the product key kısmına lisans anahtarımızı girelim.

SQL-Server-2012-Kurulumu-5

Burada Microsoftun lisans sözleşmesini ve kurulum bilgilerinizin microsofta gönderilebilsin seçenekleri vardır.

Burada I Accept License terms kutucuğunu seçip next diyip sonraki kurulum aşamasına geçebiliriz.

 

SQL-Server-2012-Kurulumu-6

Burada güncelleştirme var yukarıda bulunan Include Sql Server product updates  seçeneğini işaretleyip yükleyeceğimizi belirttik.Daha sonra next diyerek sonraki aşamaya geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-7

Burada kuruluma başlamak için gerekli güncelleştirmeleri yapıcaz vegüncelleştirmeler bitince  install diyerek gerekli kuruluma geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-8

Evet arkadaşlar şimdiye kadar olanki kısımlarda kurulumun yapılabilmesi için gerekli ön adımları yaptık.Şimdi ise kurulum aşamalarına geçiyoruz.Burada en başta olduğu gibi kurulumun systeme yapılabilmesi için gerekli kontrolleri yapıyor ve yaptığımız kontrollerde problem yok ise eğer next diyip sonraki aşamaya geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-9

Bu aşamada sql server feature installation seçeneğini seçerek yeni yükleme yapacağımızı belirtiyoruz.

bu seçenek ile Database engine services,Analysis services,reporting services , Integration services ve diğer servisleri kuracağımızı belirtiyor.( Bu seçeneği seçerek sadece kurabileceğimiz şeyleri söylüyor.Daha sonraki aşamalarda bunların hangilerini kuracağımızı seçebiliyoruz.)

Seçeneğimizi seçtikten sonra next diyip diğer kurulum aşamamıza geçelim.

SQL-Server-2012-Kurulumu-10

Burada Features bölümünden yükleyebileceğimiz servislerin listesini görebiliyoruz.Eğer bazı servisleri yüklemek istiyorsak yanlarındaki kutucuktan yükleyeceğimiz servisleri seçiyoruz.Eğer tümünü yüklemek istiyorsak aşağıda bulunan Select All butonuna tıklayarak tümünü seçebiliriz.Aşağısında bulunan kurulum klasörünü farklı bir yerde olsun istersek aşağıda dosya adreslerinin yanında bulunan  ya tıklayarak değiştirebilirsiniz.Eğer özel bir işleminiz yok ise aynen kalabilir.Daha sonra next diyip geçelim.

SQL-Server-2012-Kurulumu-11

Burada yine gerekli checked işlemlerini yapıyor.Next diyip geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-12

Burada Serveremize bir isim vermemiz gerekecek.Server ismimiz standartta kalabilir yada kullanırken pratik olsun veya firma ismi olarakta düşünebilirsiniz.Eğer değiştirmenize bir gerek yok ise next diyip gecebilirsiniz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-13

Burada Yüklemenin diskte ne kadar yer kaplayacağı bilgisi bulunuyor.

Next Diyip sonraki aşamaya geçelim.

SQL-Server-2012-Kurulumu-14

Burada hangi servislerin manuel ve otomatik başlayacağı bilgisi var.Siz eğer daha önce kullandıysanız ben hangi servisi el ile başlatırım arka planda çalışmasın diyorsanız ayarları değiştirebilirsiniz.Fakat uğraşmak istemezseniz veya karıştırırım derseniz default olarak kalsın ve next diyip geçelim.

SQL-Server-2012-Kurulumu-15

en önemli yerlerden birine geldik.kurulumu mixed mode u seçip yapalım.Nedeni ise dışarıdan erişime açabiliriz.Eğer servera kurulu ise database sunucumuza başka yerlerden programlar ile erişiriz.Program yazarkende kolay olur.mixed modu seçtikten sonra Enter password alanına ve aşağısına şifremizi yazalım.ve En altta bulunan Add Current User diyip kurduğumuz windows kullanıcısınıda ekleyelim.Sql e bağlanırken ileride kullanıcı adınız “sa” ve şifreniz ise yukarıda girdiğiniz şifre olacaktır.

SQL-Server-2012-Kurulumu-16

Analiz servis ile ilgili kullanıcıya yine Add current User‘a tıklayarak yeni kullanıcı ekleyebiliriz.Ekledikten sonra next diyip diğer kurulum aşamasına geçelim.

SQL-Server-2012-Kurulumu-17

Burada reporting servis ile ilgili ayarlar bulunuyor.Next Diyip geçebiliriz.(Not: Eğer önceki kurulum aşamasında hangi araçların yüklenmesinde seçmediysek gelmezdi.şimdi tüm herşeyi kuruyoruz.)

SQL-Server-2012-Kurulumu-18

Bu bir katmandır.Add Current User dedikten sonra next diyip geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-19

Distributed Clientin nereye kurulacağını belirtiyor.Standart olan klasör kalsın.Next diyip bir sonraki aşamaya geçelim..

SQL-Server-2012-Kurulumu-20

Burada ise program çalışırken oluşan veya oluşabilecek hataları microsofta gönderelimmi diyor.Gönderebilir bir sakıncası yoktur.Next diyip geçebiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-21

Buraya kadar gerekli konfigürasyonları yaptık.Burada ise oluşturduğumuz servisleri ve ayarları kurarken hata oluşturabilecek bişey varmı diye tekrardan checked işlemini yapıyor.

SQL-Server-2012-Kurulumu-22

Burada hangi servislerin kurulacağını belirtiyor.Şu ana kadar yaptıklarımız sadece konfigürasyınlarıydı.şimdi ise yukarıda kurulacak olan servisleri görebiliriz.Kuruluma başlamak için install seçeneğine tıklayarak kurabiliriz.

SQL-Server-2012-Kurulumu-23

Burada aşama aşama hangi servisin kurulduğunu yazıyor.Arkadaşlar buraya kadar olan kısım 5 dk alacak bir kısımdı.Burada ise yaklaşık 2 saat sürecek bir kısım bulunuyor.Kurulumun yaklaşık süresi 2 saat civarıdır.SQL-Server-2012-Kurulumu-24

Burada yaklaşık 2 saat süre bekledikten sonra kurulumun başarıyla tamamlandığını belirtiyor.Kurulan servisleri yukarıda görebilirsiniz.

Database e bağlanmak için managment studio ya girip server adına (server adımızı veya localhost veya 127.0.0.1 )yazıp k.adı sa şifre ise kurulurken girdiğiniz şifre ile bağlanabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.