Proje Süreçlerinde Kullanılan Jira Nedir ve önemi nedir

0
2180

Proje Süreçlerinde Kullanılan Jira Nedir ve önemi nedir

Proje Süreçlerinde Kullanılan Jira Nedir ve önemi nedir
Proje Süreçlerinde Kullanılan Jira Nedir ve önemi nedir

Merhaba Arkadaşlar,

Kariyer.net ve diğer platformlarda yayınlanan iş ilanlarında test mühendisliği için istenilen özellikler arasında jira maddesinide görmektesiniz.  Daha önce görmediğim duymadığım bir kavramdı. Bilgisayar Mühendisleri istanbul şubesinde önceki haftalarda kısa bir eğitim düzenlendi ve öğrendiğim kadarıyla size anlatmaya çalışacağım. Jira kabaca tabir etmek gerekirse  java tabancı web  proje süreçlerini yönetmek, raporlama üzerine geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulamada projemizi/çalışmamızı maddeler halinde parçalayarak süreçlerimizi adım adım çıkarıyoruz. Çıkarılan adımları sisteme giriyoruz.  Örneğin: 4 adımdan oluşan bir projemiz olsun. 1.adım tasarım,2.adım kodlama,3.adım test,4.adım eğitim ve sunum adımı olsun. uygulama ile her adımda neler olduğunu giriyoruz ve ekiplerimiz sistem üzerinden projenin durumunu görebiliyor ve birbiriyle skype tarzı uygulaması ile sohbet edip, projenin durumunu takip edebiliyor. Adımlar tamamlandıkça veya eksik oldukça değişiklik durumunda sohbet uygulamasına düşüyor. Örneğin: mesut kodlamayı tamamladı test aşamasında gibi veya mesut kodlamada şu bölümü yaptı gibi sohbet alanına düşüyor. Jira programını anlatmak gerekiyorsa programda geliştirme yapılabilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz görünüm,tasarım,raporlama vs. durumlar için playstore,appstore gibi kendi eklenti havuzu vardır. Bu havuzunda ücretli/ücretsiz eklentiler vardır. Eğer uzman olursanız bu alana uygulama yazabilirsiniz. Uygulamanızı sattığınız tutar üstünden belirli bir yüzde karşılığı komisyon almaktadır. Jira kendisi de lisanslı bir üründür ve kullanıcı sayısına göre lisans ücreti vardır.  Jira Atlassian şirketinin bir ürünüdür.  Atlassian önceki yazılarımda bulabileceğiniz trello (ücretsiz web tarafında)  uygulamasını 425 milyon dolara satın aldığı bilgisi bulunmaktadır.

Jira kullanırken en çok duyacağınız kavramlardan birisi issue’dir. Bir hata durumla karşılaşınca issue açılır ve düzeltilince kapatılır. Bu durumda hata tespit edilmiş ve raporlama olmuş olmaktadır.  Jira kullanmamızın avantajlarından bahsetmek gerekirse test departmanları sürekli şu hatayı alıyoruz derken bu hatayı raporluyor ve raporlardan kod yazarlarınız yazarken hataları gördüğü için daha az hata yapmaya başlayacaktır veya yaptığı hataları tekrarlamayacaktır.

Jiranın özellikleri:

  • Testi yapan kişi bir hata ile karşılaştığında issue açarken bu durumun ne derece önemli olduğunu , aciliyet sırasına göre derecelendirebilir. Açılan issue ile ilgili kimin ilgilenmesi gerektiği belirtilebilir.
  • Hata takibini ,yönetimini ve raporlamayı daha hızlı ve daha profesyonel hale getirir.Rahatça hata takibi imkanı sunduğundan dolayı çok karmaşık projelerde çözüm süreçlerinde büyük avantaj sağlar.
  • Farklı projeler açılarak alt başlıklar eklenebilir.Firmalar kendi iş akış şemalarını dilediği gibi oluşturabilir ve değiştirebilir.

Jiranın Akış şeması:

Proje Süreçlerinde Kullanılan Jira Nedir ve önemi

Daha fazla bilgi için jiranın web sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://www.atlassian.com/software/jira

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.