SEO

seo-search engine optimization-arama motoru optimizasyonu

Seo Türkçede arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekle birlikte, ingilizcede search engine optimization kelimelerinin baş harflerinin birleşmesi ile kelime dağarcığımıza girmiştir.

Seo internet üzerindeki sitelerin kullanıcının arayüzde gördüklerinin arka plandaki kod bölümlerinin arama robotlarının siteyi daha hızlı algılamasını sağlamak anlamına gelmektedir. Bu seo hizmetini yapan kişilere seo uzmanı adı verilmektedir. Seo uzmanı kişilerin aynı zamanda birer seo danışmanı olduğuda kabul edilir.

Seo hizmetinin ne olduğunu ülkemizde 2006 yılları başında anlamaya ve duymaya başladık. Önceleri bu işlemin ne olduğunu webmaster olan ve site tasarlayan kişiler pek fazla bilmemekle birlikte göz ardı ettikleri bir gerçektir. 1998 yılında kurulan ve hızla yayılan dünya arama motoru devi Google’ın zamanla kullanıcılara sunduğu arama kelimelerinde öne çıkma çabası insanları bu hizmeti almaya ve ne denli değerli olduğunu göstermeye itmiştir.

Seo’nun önemi Google gibi arama motorunda web sayfalarına gelen ziyaretçi sayılarından anlaşılan müşteriler, firmalarına gelen kişilerin artık internet üzerinden alış veriş yapma durumunu fark edip sitelerini her daim üst sıralarda tutmaları için seo danışmanı kişilerle çalışmaya başlamıştır.

Küçük bir örnek vermek istersem eğer, kısa zamanda -ki bu 2 aylık bir dönem- ilk sayfaya getirilen bir matbaa firması adwords reklamları ile idare ettirdiği satışlarını bu sayede 3 misli arttırarak daha büyük bir işletmeye geçmiş, ardından makina parkurunu genişleterek bu işlemin önemini anlamıştır.

Seo yaptıran bir firma aynı zamanda marka bilinirliğini de artırarak eş zamanlı iki uygulamayı satın almış sayılmaktadır. Zira günümüzde güvenilir internet alış verişi en önemli olgulardan biri haline gelmiştir. Amiyane tabirle ne idüğü belirsiz web sitelerinden kredi kartı bilgisi paylaşmak pek akılcı olmamaktadır.

Seo yapan bir danışman aynı zamanda bilgi seviyesi sayesinde web sitesinin her mecrada yükselişini sağlamakla birlikte ince nüanslara bağlı güvenlik tedbirleri hakkında bilgiler de verebilmektedir.