Web.Config Dosyası nedir

0
3989

Web.Config Dosyası  nedir ?

Web.config dosyası web sitemiz için gereken konfigürasyon dosyasıdır. Projemizin ortak kullanılan ayarları burada tutulur. Projemizde kullanılan dll dosyalarının referans bilgileri buraya eklenir. Ayrıca veri tabanı bağlantı bilgileri, kullanıcıların yetki tanımlamaları bu dosya üzerinden yapılabilir. Microsoft Framework ile gelen Machine.config dosyasından yapılandırmayı kalıtımla alır. içeriği tamamen XML olarak oluşturulur.
Machine.config dosyası sadece ASP.NET uygulamaları için değil; tüm makine için gerekli yapılandırma ayarlarını içerir. Bu yüzden yapılandırmaları Machine.config de değil Web.config’ de yapmak en mantıklısıdır. Web.Config dosyasını kullanarak tüm uygulamamıza tek bir dosyadan ulaşıp uygulamamızın yapılandırmasını tamamen tekelimize alıp en üst düzeyde performans sağlayabiliriz. Örneğin; uygulamamızın farklı yerlerinde farklı Web.config dosyaları kullanarak farklı düzeyde güvenlik, hata yönetimi, derleme durumu, oturum yönetimi, şifreleme ve bir çok farklı yapılandırmaları kullanabiliriz. Bu da bize hatırı sayılır bir esneklik kazandıracaktır.
Sonraki İçerikAsp.net Dropdownlist Kullanımı
Marmara Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Ticaret Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü Bitirdim. İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği YL ve AÖF İşletme 4.Sınıfta eğitimime Devam etmekteyim. Bilgisayar mühendisi olarak yazılım geliştirme yapıyorum.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.