Web Servis Nedir

0
4097

Web Servis Nedir

Web servisi tanımlamak gerekirse basit olarak farklı programların birbiri ile haberleşmesi diyebiliriz.Peki Haberleşmesi dedik ama biraz daha açmak gerekirse farklı dillerde yazılmış veya farklı programların birbirleri ile etkileşim içerisinde olmasıdır( veri alıp veri göndermesi gibi.) .Örnek vermek istersek A departmanı A programını kullansın B departmanı ise B programını kullansın.A programı çalışırken B deki bir veriye ihtiyaç duyucak.Servis ile otomatik olarak A programı gidip B programından bilgiyi alıp A programı kaldığı yerden çalışmasına devam etmesidir.

Web servisleri, Service orianted Architacture  implements edilmiş halidir diyebiliriz.

Web Servislerinde kullanılan standartlar şunlardır;

1-Soap –>Simple orianted Acces protokol –>bunu önceki yazımda paylaşmıştım.

2-UDDI–>Universal Description, Discover ve integration  –>

UDDI, web servislerinin sarı ve yeşil sayfaları olarak düşünülebilinir. Bir kullanıcı ihtiyaçlarına uygun servisi UDDI’ da arayarak uygun servisleri bulabilir, bu servisleri nerede bulabileceğini ve nasıl kullanacağını öğrenebilir ve ihtiyaçlarını karşılar. Genel olarak böyle çalışan sistem, tam olarak bitirilmiş değildir. UDDI, daha çok yeni olduğu için, sürekli yeni sürümleri çıkmaktadır ve eksikleri tamamlanmaya çalışılmaktadır. UDDI’ ı kullanmak için yaratılan API’ ler de tam olarak geliştirilmemiştir. Örnek olarak, bu konuda en büyük çabayı sarf eden şirketlerin başında gelen Sun Microsystems, geliştirmekte olduğu JAXR API’nin üzerinde çalışmaların devam etmekte ve yeni sürümlerini çıkarmaktadır.

3-WSDL–>Web Servis Decription Language

Wsdl (web service description language) açıklamasının kısaltılmasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere hali hazırda bir web Xml dosyasıdır.Soap iki program arasında iletişimi sağlarken bu dokumandan yararlanır.Wsdl dosyası içerisinde kullanılan metodların adı aldığı parametreler web servisin bulunduğu adres ve isteklerden donecek cevapların türleri ve hata oluştuğunda donecek mesaj bulunur.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.